środa, 27 stycznia 2016

Rozdział pierwszy

Rękopisów jest niecałe 50 sztuk, czyli kartek. Tylko na jednym widnieje data określająca okres, w którym zostały tworzone - 1909 rok. Jedna kartka - jeden utwór, czyli pieśni, piosnki, akompaniament, partytura.
Kim był St. Borowiecki, kim była El. Borowiecka i jaki związek łączył Ich z Poznaniem, z Wandą Lazurek?

St. Borowiecki 
Kraków, 18.12.1909 r. St. Borowiecki







Stanisław, Stefan...? Pewnym jest już, że Borowiecki. Że w Krakowie. Że 18.12.1909 rok.

St. Borowiecki - podpis, początek XX wieku

Jedyne, co udało mi się znaleźć w Internecie to:
  • Stefan Borowiecki - Wikipedia. Miał epizod w Krakowie (nawet mniej więcej lata by się zgadzały), potem przyjechał do Poznania (tu zostały znalezione nuty). Tylko jest dość spory kłopot - miał niewiele wspólnego z muzyką. A może nikt się na tym nie skupiał, koncentrując się na Jego pracy naukowej?
  • Poniższa partytura jest najprawdopodobniej interpretacją autora chyba najstarszej kolędy polskiej "Ach zła Ewa" - tutaj widzimy tytuł "Ach ta Ewa". Ze względu na format papieru większy niż A4, fotografię wstawię później.
  • 26.01.2016 r. - Z prośbą o pomoc, napisałam do Instytutu Muzykologii w Krakowie. Czekam na odpowiedź.
St. Borowiecki Ach ta Ewa, Kraków 18.12.1909 r. - List na odwrocie partytury
Gdyby nie fakt znalezienia powyższego fragmentu partytury, uznałabym, że St. Borowiecki oraz El. Borowiecka po prostu grali na fortepianie i przepisywali dla siebie ulubione utwory. Na początku XX wieku dostępność nut drukowanych z pewnością była mocno ograniczona, a jedyną formą stworzenia kopii było odręczne przepisanie. Tylko tak to jestem w stanie sobie wyobrazić. I pewnie na tym tłumaczeniu bym poprzestała, gdyby nie fakt istnienia notki/listu/życzeń, które sugerują, że St. Borowiecki może i nie był autorem tej kolędy, lecz na pewno był autorem niniejszej interpretacji.

El. Borowiecka
El. Borowiecka Moje Pieśni, początek XX wieku

Elżbieta? Eleonora? Borowiecka? Boroniecka?
El. Borowiecka, początek XX wieku

Posegregowawszy nuty, odłożyłam wszystkie rękopisy na jeden stosik. W trakcie, zauważyłam, że były pisane różnym charakterem pisma (choć to o niczym nie świadczy, np. jeśli jedna osoba pisała je w różnym wieku). Na jednej ze stron znajduje się napis: Moje Pieśni El. Borowiecka. Sugeruje to, że autorów mogło być dwóch. Oczywiście, w odczytaniu nazwiska sugeruję się St. Borowieckim, którego nazwisko jest jednoznaczne do odczytania, choć "w" w damskim rękopisie bardziej przypomina "n". Tak, czy inaczej, wu, czy en, Internet mi nie pomógł i nic nie znalazłam.
Co do imienia, pierwszym wyborem była Elżbieta. Lecz niestety neurolog Stefan Borowiecki, którego jako jedynego udało mi się znaleźć, nie miał w swoim najbliższym otoczeniu kobiety o tym imieniu. Mały dowód, bo mały, ale skłania mnie do wykluczenia niniejszego Pana jako autora. (Pozostaje jeszcze pytanie, czy nie jest to żona Jego brata, Wacława. Nic niestety nie ustaliłam). Czy Elżbieta, czy Eleonora, neurologa chyba mogę wykluczyć.
Kobiety neurologa Stefana Borowieckiego:
Zofia - matka
Maria - siostra
Jadwiga - pierwsza żona
Anna i Maria - córki
Jadwiga - druga żona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz